Prvá etapa
Mladí manželia Jana a Ondrej patria v Hájparku k prvým obyvateľom projektu. Nasťahovali sa doň už počas prvej etapy v roku 2016 a za obdobie, ktoré v ňom strávili, sa im podarilo nielen zabývať, ale aj objaviť okolie Kutlíkovej. Sú vlastne takou typickou mladou rodinou, ktorá má isté štandardy a očakávania tak od bývania samotného, ako aj od prostredia, v ktorom žije, a možností jeho využitia.
Keď sme sa chystali navštíviť Janu s Ondrejom, boli sme plní očakávaní. Sú prvými vlastníkmi projektu Hájpark, ktorí nás pustili k sebe. I napriek tomu, že je Jana rodená Petržalčanka, pôvodne tam nemala v pláne bývať a túžila po zmene. Aj vďaka okoliu v nej už ako malej rástol odpor k najväčšiemu bratislavskému sídlisku. Ako povedala, z každej strany počúvala na adresu Petržalky iba negatíva. To neskôr ovplyvnilo aj jej rozhodovanie pri výbere vlastnej nehnuteľnosti.
„Začala som hľadať vlastný byt už pred piatimi rokmi, keď som ešte bola sama a môj rozpočet bol nižší. Obzerala som sa po bytoch v pôvodnom stave, panelákoch, ale orientovala som sa najmä na iné štvrte. Našla som aj Hájpark, ktorý bol v tom období na začiatku výstavby, ale bohužiaľ som si ho vtedy nemohla dovoliť.“ Práve v tom čase sa Jana spoznala so svojím terajším manželom. Rozhodli sa teda hľadať nehnuteľnosť spoločne, čo im otvorilo nové možnosti. Ondrej je na druhej strane pôvodom z Borinky a vyrastal v rodinnom dome. „Myslel som, že to pre mňa bude šok, ale užívam si to,“ dodáva s úsmevom a priznáva, že ho navyše teší, že sa mu podarilo osamostatniť.
Komunita a prostredie
Byt v Hájparku však pre nich nebol prvou voľbou. Ako všetci ľudia hľadajúci bývanie stáli pred množstvom dôležitých rozhodnutí a medzi nimi bolo aj porovnávanie viacerých projektov. „Mali sme rezervovaný byt v inom developerskom projekte, ale rozhodli sme sa spraviť si rezerváciu aj v Hájparku. Nakoniec to vyhralo prostredie, ktoré má tento projekt naozaj skvelé,“ vysvetľuje Jana a dodáva, že to bol jeden z rozhodujúcich faktorov pred kúpou. „Ďalšou obrovskou výhodou bolo pre mňa to, že náš dom má na dnešné štandardy novostavieb malý počet bytov, a tak sa všetci poznáme.“ Jana síce vyrastala v petržalskom paneláku, ale bol to práve jeden z tých menších. „Boli sme iba dve rodiny na poschodí a ja som mala už odmalička traumu z 12-poschodových panelových domov. Nechcela som tak bývať.“ Dnes teda bývajú v bytovke, kde majú (podobne ako v jej detstve) na poschodí iba jedných susedov a to im vyhovuje.
Skrytý klenot
Lokalita Kutlíkovej ulice väčšine Bratislavčanov až tak veľa nehovorí. Petržalčania určite poznajú oblasť Starého hája, okolie dostihovej dráhy a každý z nás musel určite aspoň raz navštíviť bratislavskú hrádzu (či aspoň bufety v nej). Okrem toho je však celá oblasť obklopená (miestami) neskrotenou zeleňou. Samotný projekt Hájpark je zasadený medzi hustý lesný porast, ktorý ho oddeľuje od hlavnej cesty. Vďaka tomu máte pocit, akoby ste ani neboli na najväčšom sídlisku, ale skôr v pokojnej rezidenčnej štvrti obklopenej prírodou.
Keďže je dnešná Bratislava presýtená developerskými projektmi rôzneho charakteru a kvality, je práve blízkosť (a ponechanie či doplnenie) zelených plôch obrovským plusom aj pri tejto stavbe. A aj jedným z kritérií pre mnoho aktuálnych obyvateľov, čo nám potvrdili aj Horváthovci: „Mám veľmi blízky vzťah k prírode, a preto som naozaj rada, že máme pri dome záhradu. Niekedy, keď pracujem z domu alebo sa potrebujem na chvíľu vyvetrať, som veľmi rada, že sa mám kde iba poprechádzať a načerpať energiu,“ dopĺňa Jana.
Spolunažívanie
S príchodom nových obyvateľov, ktorí sa prisťahovali do Hájparku v druhej etape, nastali aj pre „starousadlíkov“ zmeny a zvykanie si na nové. Tak ako to býva v prípade väčšiny medziľudských vzťahov, majitelia bytov si k sebe museli nájsť cestu a vytvoriť pravidlá. „Ešte samozrejme cítiť, že tu žijeme dlhšie, ale pomaly sa to "utriasa" a definovali sme si nejaké pravidlá,“ hovorí Jana. Ako v každom vzťahu, ani susedia si navzájom nemôžu robiť, čo si kto zmyslí. A aj preto sa im tu v konečnom dôsledku žije naozaj nadštandardne. „Zaužívali sme si také maličkosti – napríklad, že grilujeme iba v piatok a sobotu alebo podobne. Jednoducho sa navzájom rešpektujeme. Nechceme si robiť naschvály a nechceme, aby nám ich robil niekto iný, preto sme sa dohodli a riadime sa tým,“ zhŕňajú Jana s Ondrejom pravidlá, ktoré vznikli tak z potreby bezproblémového spolunažívania, ako aj z dohody obyvateľov na pravidelných schôdzach, ktoré sa konajú v spoločnom priestore príznačne umiestnenom na dvore medzi bytovými domami. Aj to je jednou z výnimočných čŕt projektu – učí ľudí žiť v komunite a nielen za zatvorenými dverami. V prípade Jany a Ondreja to bolo tak 50/50.
Pre jedného z nich to bol vysnívaný koncept, pre druhého tak trochu experiment: „Ku komunitnému bývaniu som mala vzťah už dávnejšie, veľmi sa mi páčili podobné projekty, napríklad v Amerike, a bola som rada, že aj u nás vzniklo niečo podobné,“ hovorí Jana, ktorú podobný koncept oslovil už za študentských čias a nakoniec ho hľadala aj pri výbere vlastného bývania. Na druhej strane mal Ondrej tak trochu obavy, keďže väčšinu svojho života prežil v rodinnom dome kúsok od Bratislavy. Prechod do bytu mu preto zo začiatku prišiel ako drastická zmena. „Obával som sa, že ma budú veci rušiť, ale nie je to tak. Samozrejme, je to iné bývanie ako v dome. Keď však počúvam od známych a priateľov, aké majú vzťahy v bytovkách oni, som naozaj rád, že bývame tam, kde bývame,“ hodnotí komunitný experiment Ondrej.
A nakoniec sa aj Petržalka pre oboch ukázala byť výhodná. „Je dostupná. Máme to kúsok do práce a do mesta. Chodíme na bicykli alebo ak sa ponáhľame, tak autom. Je jednoducho super!“ A aké sú teda ich obľúbené miesta v okolí Hájparku?
Ostrov Starý háj
Asi najväčším benefitom projektu Hájpark je blízkosť prírody. Petržalský ostrov Starý háj je od neho vzdialený len niekoľko desiatok metrov. Táto lokalita je situovaná na východnom okraji Petržalky v oblasti lužného lesa a hraničí priamo s hlavným tokom rieky Dunaj. Územie prírodnej rezervácie s najvyšším 5. stupňom ochrany tvoria vzácne zvyšky pôvodného lužného lesa, ktorý sa v minulosti v oblasti Petržalky rozprestieral v blízkosti ramien Dunaja. Okrem prítomnej fauny a flóry zaujme pozornosť aj vojenský bunker B-S 15 z roku 1937 situovaný na južnom cípe rezervácie. Touto oblasťou vedie viacero lesných cestičiek. Ostrov Starý háj je prístupný z Dolnozemskej cesty, ako aj priamo zo susediacej cyklotrasy vedúcej po hrádzi popri Dunaji. Určite stojí za preskúmanie!
Malý a Veľký Draždiak
Vyhľadávanou odpočinkovou lokalitou v každom ročnom období sú jazerá Malý a Veľký Draždiak. Obe boli pôvodne štrkoviskami, ktoré vznikli v druhej polovici 20. storočia v súvislosti s aktívnou ťažbou štrku. V súčasnosti ich vyhľadávajú najmä rybári, no sú i miestom na nenáročné vychádzky do prírody, posedenia pri ohni a cykloturistiku. Dostupné sú odbočkou z Kutlíkovej ulice a následne ulicou Starhradská. Jazero Veľký Draždiak slúži okrem vyššie spomínaných aktivít hlavne ako prírodné kúpalisko s množstvom služieb. Obyvateľom (širokého) okolia sú k dispozícii bufety, reštaurácie, športové areály, detské ihriská, ako aj požičovňa vodných bicyklov. Veľký Draždiak je prístupný z viacerých smerov – najmä odbočkou z Jantárovej cesty alebo priamo z ulíc Tematínska a Antolská.
Chorvátske rameno
Prechádzka so psom alebo ranný rozbeh? Chorvátske rameno je naozaj frekventovaným miestom. Malebný vodný kanál, tiahnuci sa Petržalkou v smere zo severu na juh, je sčasti pozostatkom niekdajšieho koryta Dunaja, ktorého rameno v minulosti pretekalo touto oblasťou. Z času na čas zamrzne, v lete zase zakvitne leknami. Je však aj malebnou oázou s výskytom rôznych druhov rýb, vtáctva, ako i plazov a obojživelníkov. Vedie popri ňom niekoľko cestičiek, ktoré možno využiť na prechádzky, cyklistiku či korčuľovanie. Rameno tvorí akúsi tepnu Petržalky a je dobre prístupné z početných hlavných a vedľajších ciest, ako i odbočkou z medzinárodnej cyklotrasy vedúcej po dunajskej hrádzi v oblasti juhovýchodného okraja Petržalky.
Cyklistické a inline trasy
Medzi najobľúbenejšie letné športy Bratislavčanov patrí nesporne bicyklovanie a korčuľovanie. Hrádza, ktorá sa tiahne cez celé mesto, je súčasťou medzinárodnej Dunajskej cyklistickej cesty pretínajúcej niekoľko štátov v dĺžke vyše 1200 km. Začína sa v nemeckom meste Donaueschingen a pokračuje až do maďarskej Budapešti. V Bratislave sa za Prístavným mostom rozdelí na dve vetvy – pravobrežnú a ľavobrežnú. Obe vetvy sa opäť spoja na priehradnej hrádzi Gabčíkovo, odkiaľ pokračujú smerom k maďarským hraniciam. Takýto výlet je síce len pre vytrvalých, ale užiť si krásy výhľadov, športu a bufetov môžete aj na niekoľkých kilometroch, ktoré pretínajú Bratislavu a okolie.
Legendárne bufety na hrádzi
Či už fandíte bufetu Bosorka, Relax, chodíte do Bigger Rock Garden, alebo ste strávili mladosť na (už neexistujúcej) Jamajke, bufety na hrádzi sú kultúrou samy osebe. Neslúžia len na občerstvenie športovo aktívnych rodín a jednotlivcov, ale sú aj centrom stretávania a spoločenského života.
Niektoré suplujú v letnom období tradičné krčmy, iné sú zase vychýrené svojimi špecialitami z grilu. Svojou kultúrou (a ponukou) však zasiahli v určitom období asi každého.
Kaplnka pri dostihovej dráhe
Ak máte radi tajomstvá a objavovanie, skúste pri najbližšej prechádzke nájsť práve túto kaplnku. Je pamiatkou útrap pôvodného obyvateľstva Petržalky a jej vznik sa spája s nájdením dreveného kríža, ktorý vyplavila veľká povodeň v roku 1809. Kríž bol neskôr umiestnený pri bývalej hájovni, kde v súčasnosti stojí táto kaplnka. Kríž sa síce časom rozpadol, no na jeho mieste vyrástol terajší kamenný kríž. Okolo kríža vyrástla kaplnka s malou zvonicou a jedným zvonom, ktorý dodnes pripomína pamiatku svojho vzniku.
Dostihová dráha
Nejedna generácia Bratislavčanov tu v 90. rokoch 20. storočia zažila legendárne burzy. Hádam každý adolescent tu zakúpil tričko svojej obľúbenej kapely. Dnes už tu burzu síce nenájdete, ale plní sa tak či tak. Petržalská dostihová dráha začala písať svoju históriu v roku 1974 (prvá dostihová dráha sa nachádzala na území dnešného Sadu Janka Kráľa), keď sa na jej území konali prvé preteky. Pravidelná dostihová prevádzka sa zaviedla v roku 1979 a trvá dodnes.